Заходи боротьби з амброзією

02.06.2021
844
до уваги

Літо розпочалось, а отже час згадати і про амброзію — рослину, про яку багато говорять, але далеко не всі знають, як вона виглядає. Це один з найбільш непримітних і витривалих бур’янів у рослинному світі, який, проте, є одним із найбільш небезпечних алергенів.

В Україні поширенішою з цього сімейства є амброзія полинолиста. Сезон її цвітіння триває шість-десять тижнів — від кінця липня і до перших приморозків. Попри те, що кожна рослина живе лише один сезон, вона може виробити до одного мільярда пилкових зерен. І “подорожувати” вони можуть на досить великі відстані. До прикладу, їх було виявлено над морем на відстані 640 кілометрів від берега, а також в атмосфері за три кілометри від земної поверхні.

Амброзію найчастіше можна зустріти уздовж доріг, біля берегів річок, на порожніх ділянках та польових угіддях. Також сприятливими для неї є дернина, місцевості поруч зі стоками води, а також засолені через хімічні речовини ґрунти. Нерідко амброзію можна побачити і в містах.

Теплі літні дні з низькою вологістю ідеально підходять для поширення пилку амброзії. І це додає серйозного дискомфорту в життя людей, які схильні до алергії та/або мають астму. У них може розвинутися поліноз або так звана “сінна лихоманка” — алергічне захворювання, яке може викликати пилок рослин.

Пам’ятайте, що наприкінці літа — на початку осені концентрація пилку в повітрі є найвищою у ранковий період. Тому в цей час варто уникати прогулянок на свіжому повітрі. Проте до помешкання пилок може потрапити не лише через повітря. Він також переноситься на одязі, волоссі чи шерсті домашнього улюбленця. Тому після повернення з вулиці обов’язково змініть одяг, а перед сном — прийміть душ. Якщо ви гладили тваринку, яка перебувала на свіжому повітрі, —ретельно помийте руки. Використовуйте фільтри для повітря або кондиціонери, щоб зменшити кількість пилку, що потрапляє всередину вашого будинку. Щотижня проводьте в ньому вологе прибирання. Сушить одяг у приміщенні, а не на мотузці на вулиці — інакше на ньому може осісти пилок. Не зайвим буде носити й маски — уже звичний атрибут пандемії COVID-19 захистить і від алергенів. Знищувати амброзію потрібно не лише через її негативний вплив на людський організм, а й через те, що вона виснажує ґрунти та знижує врожайність сільськогосподарських культур. Найчастіше застосовують уже згадане багаторазове скошування, виривання з коренем, а також хімічний метод. До нього слід вдаватися лише в тому випадку, коли немає інших варіантів, оскільки органічні підходи є безпечніші для людини та довкілля.

Важливо. Як би ми не ненавиділи амброзію за її шкідливий вплив, в жодному разі не можна її підпалювати. На жаль, у сільському господарстві підпалення сухої трави та залишків інших рослин — ще дуже поширена практика в Україні. Але це дуже небезпечно, неекологічно та нецивілізовано. Це спричиняє пожежі, вбиває комах і звірів, а також сприяє забрудненню повітря — смог, який накриває цілі міста на дні поспіль, також виникає зокрема через масові підпали по всій країні.

Якщо ви віддаєте перевагу вирвати бур’яни з корінням, то пам’ятайте, що це варто також робити до їхнього цвітіння. Заздалегідь надягніть рукавички, адже алергічна реакція може виникнути і після фізичного контакту, а не лише через вдихання пилку. Для очищення більших площ доречною буде газонокосарка. Косити потрібно буде кожні два-три тижні. Попри те, що це не видалить коріння амброзії, рослини не матимуть змоги зацвісти і поширювати пилок.


« Повернутись

Кабінет посадової особи

Особистий кабінет

Ще не зареєстровані? Зареєструватись

Система відновлення пароля

Згадали пароль? Авторизуватись

Ще не зареєстровані? Зареєструватись