Головне меню
Пошук по сайту
 
Корисні посилання
«Про це не можна забувати…»

11  квітня світ відзначає   Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів.   Він встановлений в пам'ять про  повстання  ув’язнених у нацистському  таборі Бухенвальд на території Німеччини, яке відбулося саме в цей день у 1945 році.

В  комунальному закладі «Міський музей» відбувся захід, присвячений цій події. Присутніми на ньому стали студенти державного закладу «Луганський державний медичний університет».  Їм було продемонстровано документальний фільм, в якому розкриваються  страшні факти існування  Бухенвальду, проведено  лекцію про злочини фашизму проти людства  - концентраційні табори, табори смерті. Окремою сторінкою  заходу  стала розповідь про  Василя Івановича  Калугіна,  рубіжанина, який під час війни у 1942 році потрапив у табір військовополонених  під Дніпропетровськом, а  в 1943 році, з наближенням фронту, з іншими в’язнями був відправлений у Бухенвальд.  Страшні його спогади про це місце, про ті  жахіття, які там робили нацисти з людьми. Але він підкреслює, що навіть там,  перед обличчям  смерті, яка чекала в’язнів кожної хвилини, вони не втрачали людської гідності і  створювали  рух опору  своїм катам. Люди помирали, але боролися.

Як згадує Калугін: «Ми звільнили себе самі…»  11 квітня 1945 року , о 15.00.  Голодні, змучені, але нескорені в’язні, озброєні невеликою кількістю зброї, підняли повстання, захищаючись від неминулого знищення. З підходом американської артилерії есесівців розстрілювали з двох сторін, що й забезпечило успіх повстання.   

            Сьогодні Бухенвальд – це меморіальний комплекс, викриваючий жахи фашизму.

            Список наших рубіжан, які  пройшли через концентраційні табори налічує 102 людини. І це тільки ті, про кого свідчать офіційні документи. Можливо, він набагато більший.

            Неможливо людині, яка не бачила війни, уявити навіть  маленьку часточку того, що бачили ті, хто опинився  в таборах смерті, а тим, що вижили в катівнях фашистських таборів, важко й  нестерпно згадувати про це. Каторжна до виснаження праця, побої, знущання, страти… Вони вижили і вистояли всупереч смерті, зберігши людську гідність.

            Вшануймо їх пам'ять,  пам’ятаймо про їх жертви, збережімо мир.


Офіційні сайти
Статистика
зараз на сайті: 21
переглядів: 43
візитів сьогодні: 9396
візитів всього: 515455