Мінрегіон розглянув проблеми створення й функціонування ОСББ

12.12.2013
820

Регіонам необхідно вжити заходів щодо забезпечення системної роботи з вирішення проблемних питань створення нових та функціонування існуючих об’єднань співвласників багатоквартирних будинків. Зокрема, треба щорічно передбачати в місцевому бюджеті кошти на проведення капітальних ремонтів будинків, де створено ОСББ, та приймати програми фінансової підтримки діяльності таких об’єднань. На цьому наголосив Міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Темник на засіданні колегії Мінрегіону, яке відбулось в Рівному. За його словами, певні проблеми діяльності ОСББ – зокрема ті, що потребують прийняття рішень на центральному рівні, врегульовує Національна рада з питань створення та забезпечення функціонування ОСББ, яка діє при Мінрегіоні. Проте більшість питань потребують вжиття заходів місцевими органами влади.

Про аспекти діяльності ОСББ в Україні поінформувала директор Департамент у стратегії реформування та розвитку житлово-комунального господарства Мінрегіону Наталія Олійник. За її словами, створення об’єднань дає можливість мешканцям приймати спільні рішення та ефективно управляти й утримувати свій будинок.

«Як свідчить європейська практика, досягнення позитивної динаміки у житловій сфері можливо за рахунок формування інституту ефективного власника житла, - сказала керівник Департаменту. - На жаль, процес створення ОСББ помітно уповільнився порівняно з попередніми роками».

Наталія Олійник повідомила: «Згідно Загальнодержавної програми реформування і розвитку житлово-комунального господарства на 2009-2014 роки, на кінець 2013 року має бути створено 32950 ОСББ. На сьогодні в Україні створено 16601 об’єднання, що становить 61,3 % від планових показників». Директор Департаменту зауважила, що «водночас відповідно до регіональних програм реформування і розвитку житлово-комунального господарства в Україні має бути створено 48960 таких об’єднань. Згідно планових показників кількість створених ОСББ та інших форм самоорганізації населення на 01.11.2013 становить 41,2 %».

Представник Мінрегіону відзначила, що протягом 2013 року найбільше ОСББ створено в Донецькій (111), Миколаївській (77), Харківській (72) та Луганській (64) областях. «Проте навіть найвищі показники створення ОСББ у зазначених областях не відповідають запланованому рівню виконання регіональних програм реформування і розвитку житлово-комунального господарства», - зауважила Наталія Олійник. Вона додала, що найменше створено ОСББ у м. Севастополі (7), Житомирській (10) та Чернігівській областях (13). А в Кіровоградській області, навпаки, протягом поточного року 9 об’єднань ліквідовано.

Причиною низького показника створення ОСББ керівник Департаменту назвала значну кількість проблемних питань, що заважають процесу створення та функціонування ОСББ. Серед них – прогалини у чинному законодавстві, несистемна діяльність органів місцевої влади та недостатня роз’яснювальна робота серед населення.

«Зокрема, монополізованими залишаються попит і пропозиція послуг з управління багатоквартирним будинком. Як результат – низька якість цих послуг. Отже, необхідно забезпечити сприятливі умови для створення ОСББ й дати власникам квартир, які ще не об’єднались в ОСББ, механізм прийняття спільних рішень», - сказала Наталія Олійник. Щоб демонополізувати попит, Мінрегіоном розроблено законопроекти «Про особливості права власності у багатоквартирному будинку» та «Про управління багатоквартирним будинком», прийняття яких дасть можливість споживачам свободу вибору. У разі їх ухвалення у власників багатоповерхівок з’явиться можливість вільного вибору між формами управління (безпосереднє, через ОСББ, через управителя) та вільного вибору управителя.

Для розв’язання проблем взаємовідносин ОСББ з підприємствами-монополістами та організаціями з утримання ліфтового господарства, Мінрегіон пропонує внести зміни до «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів». Ці питання будуть врегульовані в розробленому Мінрегіоном законі щодо вдосконалення відносин у сфері житлово-комунальних послуг.

Наталія Олійник наголосила, що для створення конкуренції на ринку послуг щодо утримання та обслуговування житлового фонду станом на 1 листопада в Україні залучено лише 364 служби єдиного замовника (СЕЗ) та 459 приватні підприємства (ПП). Загалом за підсумками десяти місяців 2013 року показник утворення ПП дорівнює – 14 одиниць. З початку року кількість приватних підприємств зменшилась на 98 одиниць.

«Розвиток ринку послуг з управління багатоквартирними будинками стримується внаслідок того, що діяльність підприємницьких структур залишається економічно непривабливою, - сказала Наталія Олійник. - Причина - зарегульованість визначення вартості послуг з управління та утримання багатоквартирних будинків та прибудинкових територій. У зв’язку з цим виконавцями послуг переважно залишаються житлово-експлуатаційні підприємства, які утримують 234752,8 тис. м2 що складає 47,9 % багатоквартирного житлового фонду».

Прикладом успішної участі місцевої влади у вирішенні проблем діяльності ОСББ у Департаменті назвали Волинську й Рівненську області, де співпраця влади й громадськості позначилась на позитивній динаміці створення об’єднань.

За інформацією Прес-служби Мінрегіону


« Повернутись

Кабінет посадової особи

Особистий кабінет

Ще не зареєстровані? Зареєструватись

Система відновлення пароля

Згадали пароль? Авторизуватись

Ще не зареєстровані? Зареєструватись