До уваги голів правлінь ОСББ: ПРИВЕДЕННЯ СТАТУТІВ У ВІДПОВІДНІСТЬ ДО НОВОГО ЗАКОНУ УКРАЇНИ

26.11.2015
2482

З 01 липня 2015 року Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку» діє у редакції з урахуванням внесених змін Закону України від 14.05.2014 № 417-VIII «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Закон суттєво змінив підхід до управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про ОСББ» статут об’єднання співвласників багатоквартирних будинків складається відповідно до типового статуту, який затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства.

У зв’язку з цим, з метою приведення у відповідність із Законом до Типового статуту, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу № 141 від 27.08.2003р., наказом Мінрегіону від 23.09.2015 № 238 внесено зміни, виклавши його у новій редакції. Наказ від 23.09.2015 № 238 набере чинності з дня його офіційного опублікування.

Відповідно до п.3 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» зазначено, що Статути ОСББ, затверджені до набрання чинності цим Законом, діють у частині, що не суперечить цьому Закону.

Вважаємо за необхідне звернути увагу на основні зміни, прийняті новим законодавством, а саме:

1) Членство. Зміни до закону “Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку” скасували поняття “членства” в ОСББ, передбачивши рівну участь у справах ОСББ всіх співвласників багатоквартирного будинку. Згідно з цими змінами, участь у загальних зборах і голосуванні можуть брати всі співвласники, незалежно від колишнього “членства”. Отже, на загальні збори слід запросити ВСІХ співвласників багатоквартирного будинку.

2) Кворум. Закон більше не передбачає “кворуму” на загальних зборах для прийняття рішень: скільки б співвласників не прийшло - загальні збори є правомочними, і голосування проводиться.

3) Підрахунок голосів. Законом скасовано поняття кворуму - натомість він вимагає рахувати голоси не від “кворуму”, а від загальної кількості голосів співвласників (ч.14 ст.10 закону про ОСББ). За загальним правилом, рішення вважається прийнятим, якщо за нього віддано більше половини голосів усіх співвласників. Кваліфікована більшість у 2/3 голосів усіх співвласників передбачена для таких питань:

- визначення переліку та розмірів внесків і платежів співвласників,

- порядок управління та користування спільним майном,

- передача у користування фізичним та юридичним особам спільного майна,

- реконструкція та капітальний ремонт багатоквартирного будинку або зведення господарських споруд.

4) Розподіл голосів. Закон передбачає розподіл голосів пропорційно площі, що належить співвласникам. Однак при цьому передбачає, що статутом ОСББ може бути встановлено інший порядок визначення кількості голосів, що належать кожному співвласнику на загальних зборах. Тобто, щодо того, як рахувати голоси - за площами, за кількістю співвласників, за кількістю квартир тощо - керуємося своїм чинним статутом.

5) Письмове опитування. Якщо раніше письмове опитування було лише необов’язковою можливістю, передбаченою лише Типовим статутом (і з невизначеним порядком проведення), то тепер воно є обов’язковим згідно з законом. Зміни до закону про ОСББ (ч.15 ст.10 закону про ОСББ) передбачили, що письмове опитування серед співвласників, які не голосували на загальних зборах, проводиться обов’язково, якщо в результаті проведення загальних зборів для прийняття рішення не було набрано необхідної кількості голосів "за" або "проти". На проведення опитування дається 15 днів.

Отже, новий Закон не встановлює обов’язку вносити зміни до Статуту ОСББ з метою приведення у відповідність до чинного законодавства, проте оскільки положення Статуту, що не відповідатимуть Закону будуть визнаватися недійсними – це може призвести до ускладнення в управлінні та здійсненні ефективної роботи ОСББ.

Законом не встановлено обмежених строків для приведення статутів у відповідність до нового законодавства. Створені ОСББ можуть внести необхідні зміни до свого статуту в будь-який час, коли вважатиме це за необхідне.

Однак варто уважно проаналізувати положення Статуту яким на сьогодні керується ОСББ та зробити його максимально ефективним і вигідним для співвласників.

Також необхідно слідкувати за можливими змінами до Податкового кодексу України, якими дійсно може бути передбачено строк для приведення всіма неприбутковими організаціями (у т.ч. ОСББ) своїх статутів у відповідність до нового податкового і спеціального законодавства. У законопроекті № 2049, кінцевою датою визначено 1 січня 2017 року.

У разі виникнення питань за допомогою можна звернутися до Управління житлово-комунального господарства Рубіжанської міської ради: пл.Леніна, 2, м. Рубіжне, 93010, тел. 7-11-69; ел.пошта: uzhkh@rubizhne.lg.ua


« Повернутись

Кабінет посадової особи

Особистий кабінет

Ще не зареєстровані? Зареєструватись

Система відновлення пароля

Згадали пароль? Авторизуватись

Ще не зареєстровані? Зареєструватись