До дня вшанування пам’яті українців, які рятували євреїв під час Другої Світової війни. Подвиг Віри

14.05.2021
604

Доля Віри Ващенко схожа з долями багатьох підлітків Другої Світової війни. Їм прийшлося встати в однин ряд з дорослими, захищаючи Батьківщину. Коли почалася війна, дівчинка закінчила сьомий клас. Батько Віри став партизаном. Коли фашисти почали забирати молодь до Германії, батько забрав Вірочку до партизанського загону, приписавши їй три роки. Там тендітній школярці доводилося копати землянки, прати білизну, куховарити, доглядати за пораненими та бути зв’язковою з сусідніми партизанськими загонами. Навідуючись до рідного селища, до мами, вона дізналася, що усіх євреїв зганяють в одне місце для розстрілу. У своєму сараї вона знайшла свою подругу. Долаючи страх, Віра сховала її, єврейку Зіну Вертулянську , знаючи, що за це німці можуть розстріляти усіх її рідних. «З одного боку, – розповідала Віра Кирилівна – було страшно за маму, а з другого – вона моя подруга…»

Вночі вона привела Зіну до партизанського загону і пізніше її переправили через лінію фронту. Після війни Віра Кирилівна намагалася знайти Зіну, але та в рідне село не повернулася.

За самовіддану працю в роки Другої Світової війни, за мужність і героїзм Ващенко Віра Кирилівна була нагороджена багатьма медалями : «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні», «Захисникові Вітчизни», медаллю Жукова, ювілейними медалями, знаком «Партизан України 1941-1945».

Довгі роки Віра Кирилівна мешкала у Рубіжному. Працювала у дитячому таборі «Зоря», у палаці культури ім. Дзержинського, вона була частим гостем у школах, співпрацювала з радою ветеранів. Два роки тому вона пішла з життя.

Завдяки нашим ветеранам, таким як Віра Кирилівна, продовжували жити багато євреїв. Їх рятували, нехтуючи своїми життями, люди різних вірувань, національностей, адже життя людини – це найцінніша річ у світі і ніхто не має права забирати її.

Фотозвіт


« Повернутись

Кабінет посадової особи

Особистий кабінет

Ще не зареєстровані? Зареєструватись

Система відновлення пароля

Згадали пароль? Авторизуватись

Ще не зареєстровані? Зареєструватись