ОНЛАЙН- ВИСТАВКА АРХІВНИХ ДОКУМЕНТІВ ДО 25-Ї РІЧНИЦІ КОНСТИТУЦІЇ УКРАЇНИ

…Народе мій, сини козацькі й доні.

Ніхто не принесе нам кращу долю,

А ні орли крилаті, ні лелеки,

А ні близький сусід, ні далекий,

Ні небеса, ні сонце, а ні вітер

Не зробить нам хорошого у світі!

Народе мій, лиш ми в своєму домі

Своїм трудом надбаєм кращу долю.

Ми ті, хто буде творить Україну

В навчанні, у творчості і в житті.

Вивчаймо й шануймо закон України,

Хай сповниться все, що у нас на меті.

Олексій КОНОНЕНКO «КОЗАЦЬКА АБЕТКА»

Конституція України 1996 року було прийнято 28 червня на 5-й сесії Верховної Ради України 2-го скликання. Закон № 254/96-ВР, який ратифікував нову Конституцію і анулює попередні Конституцію і Конституційний договір, був офіційно підписаний в урочистій обстановці в середині червня 1996 року. Проте, на думку Конституційного Суду України, Конституція вступила в силу в момент, коли були оголошені результати парламентського голосування, тобто 28 червня 1996 року, приблизно о 9 ранку за київським часом.

Відповідно до Конституції день прийняття Основного Закону є державним святом - Днем Конституції України. 12 липня 1996 року, в останній день роботи п'ятої сесії Верховної Ради України, яка оголосила про прийняття Конституції України, вперше в історії України депутати принесли присягу на вірність Україні. У Маріїнському палаці відбулося урочисте підписання тексту Закону України «Про прийняття Конституції України і введення її в дію». Так завершився черговий етап пострадянського конституційного процесу в Україні - етап підготовки тексту Основного Закону, дискусій навколо нього та ухвалення Верховною Радою.

Конституція України 1996 року як вищий законодавчий акт визначила базові принципи організації вищих органів держави і місцевого самоврядування, їх відносини і компетенцію, а також права, свободи і обов'язки людини і громадянина. Затвердження Основного Закону держави створило юридичну основу для ефективної і раціональної перебудови політичних структур, стабілізації економіки, формування розвиненого громадянського суспільства, органічного входження України в світове співтовариство.

У період з 1996 року президенти України (Л. Кучма, В. Ющенко, В. Янукович) були ініціаторами п'яти кампаній по внесенню змін до Конституції України.

Референдум про зміну Конституції 2000 року .

У серпні 1999 року (на початку президентських виборів, які відбулися в листопаді 1999 р) президент України Л. Кучма висловився за проведення всенародного референдуму з метою внесення змін до Конституції

15 січня 2000 року Л. Кучма підписав Указ про проведення референдуму.

16 квітня 2000 року відбулося голосування по всенародному референдуму по чотирьом питань:

  1. про введення двопалатного парламенту;
  2. про право президента розпускати парламент, якщо протягом місяця він не сформує постійно діючу більшість або протягом трьох місяців не затвердить бюджет;
  3. про скорочення депутатів з 450 до 300;
  4. про позбавлення депутатів недоторканності ;

На всі ці питання референдум дав позитивну відповідь; але жоден з них не був імплементований в парламенті .

Загальним напрямком запропонованих змін до Конституції було посилення влади президента і послаблення парламенту. Найбільші наслідки могло мати введення двопалатного парламенту - передбачалося, що «верхня палата» буде формуватися за участю президента і буде здійснювати контроль за законами і постановами, які прийняті «нижньою палатою» парламенту.

Дві кампаній про референдум (в 2000 і 2009 роках) закінчилися безрезультатно; дві інші (в 2004 і 2010 роках) привели до істотної зміни політичного ладу України; остання ж, п'ята кампанія була ініційована В. Януковичем у 2011 році; її результати діяли до зміни влади в 2014 році.

До 25-ї річниці Конституції України архівний відділ Рубіжанської міської ради підготував документальну онлайн-виставку архівних документів:

  1. Архівний відділ Рубіжанської міської ради, Р- ф. № 18, оп. 1, спр.1182, арк..2, машинопис ;спр.1501, арк.3;
  2. Архівний відділ Рубіжанської міської ради, ф.№156, оп.1, спр.1, арк.4, машинопис;

Кабінет посадової особи

Особистий кабінет

Ще не зареєстровані? Зареєструватись

Система відновлення пароля

Згадали пароль? Авторизуватись

Ще не зареєстровані? Зареєструватись